بازاریابی

ضرورت بازاریابی

بازاریابی یا همان مارکتینگ در واقع استراتژی و تکنیک هایی است، جهت هدایت خدمات و محصولات تولید کننده به سمت مصرف کننده. امروزه با گسترش کسب و کارها بعد از مرحله تولید، فروش محصول از اهمیت بالایی برخوردار است. در گذشته به واسطه بالا بودن سطح تقاضا و کمبود تولید، فروش محصولات به اشکال مختلف و عمدتا سنتی به سهولت انجام می ‌شد. اما امروزه با گسترش واحدهای تولید کننده و تنوع محصولات، فروش محصول تولیدی نیازمند بهره گیری از روش ‌های نوین است.

یکی از روش های نوین فروش محصولات، روش بازاریابی محصولات و خدمات است. همانطور که می دانیم عرضه هر محصول و خدماتی نیازمند معرفی و تبلیغ است. از روش های تبلیغ یک محصول یا خدمات، بازاریابی آن محصول است که در گذشته به روش حضوری انجام می ‌شد و بازاریاب می‌بایستی با مراجعه به مراکز فروشگاهی یا ارائه دهنده خدمات، سعی در جذب مشتری کند. در عصر حاضر با پیشرفت چشمگیر تکنولوژی و سرعت نفوذ پدیده فضای مجازی، روش های مارکتینگ جدید در کنار روش های سنتی به شدت مورد توجه قرار گرفته‌اند.

بازاریابی
شیوه ها و مزایای Marketing

هر چند در نگاه اول انجام خدمات مارکتینگ، ایجاد هزینه در قیمت تمام شده‌ یک محصول به نظر می‌رسد؛ اما با توجه به فضای رقابتی در عرضه محصولات و تلاش در جذب بازار هدف،  بازاریابی ضرورتی اجتناب ناپذیر است. با نگاه به محیط پیرامونی خود متوجه سطح بالایی از تبلیغات و فعالیت های مارکتینگ می‌شویم که مفهوم آن برای یک تولید کننده‌‌ محصول یا خدمات، ضرورت ورود به این عرصه خواهد بود.

همانطور که گفته شد با گسترش فضای مجازی و فعالیت نتورکرها، روش ‌های مارکتینگ دستخوش تحولات زیادی شده‌اند.  بازاریابی های فردی، شرکت با شخص، کلامی، مباحثه ای و… از جمله روش های سنتی هستند.

روش های‌ اینترنتی، ویروسی، الگوریتمی، ابری، شبکه‌ای، چریکی و… از جمله روش های نوین می‌باشند. آشنایی با بازاریابی و شیوه‌ های نوین آن، قطعا سبب باز شدن دریچه ‌های بیشتری در کسب و کارتان خواهد شد.

بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)