آژانس تبلیغاتی کارما

karma

advertising agency

جستجوی گوگل به کدام سو می رود ؟

از ویدیوهای ویروسی  TikTok گرفته تا پست‌ها در انجمن‌های فنی و تخصصی ، به نظر می‌رسد کاربران ناامید چنین فکر می‌کنند که گوگل به سمت و سوی خوبی نمی رود . آنها می گویند که نتایج جستجوی گوگل به طور فزاینده ای مملو از تبلیغات پولی است – و استدلال می کنند که سایت های هرزنامه با بازی الگوریتم های شرکت در نتایج جستجو بهتر دیده می شوند. به گفته منتقدان، نتیجه نهایی این است که جستجوی گوگل به تدریج رو به وخامت است، حتی با وجود اینکه گوگل ابزار اصلی بیش از 4 میلیارد نفر برای جستجو در اینترنت است، کمتر مفید و بیشتر آزاردهنده تر می شود.
جستجوی گوگل

دیمیتری کایل بریتون (Brereton )، مهندس نرم‌افزار و نویسنده در وبلاگی نوشته است : «اگر اخیراً سعی کرده‌اید یک دستور غذا یا بررسی محصول را جستجو کنید، نیازی نیست به شما بگویم که نتایج جستجوی Google بسیار ناامیدکننده است . در واقع گوگل مرده است.

به عنوان مثال، تصور کنید شخصی که در خانه کار می کند به دنبال یک لپ تاپ جدید است. اگر به گوگل بروند و «بهترین لپ‌تاپ برای کار از خانه» را جستجو کنند، تبلیغات مایکروسافت، ال‌جی و کپیتال وان کل صفحه را می‌گیرد. بعد از یک تبلیغ دیگر برای Dell به پایین بروید و آنها به اولین پیوند بدون حمایت مالی به یک وب سایت عجیب و غریب می رسند.

در این مقاله که توسط نویسنده‌ای ناشناس  به نام پاتریشیا نوشته شده است و خود با تبلیغات پر شده است، به نظر می‌رسد با تکرار مکرر کلمات کلیدی، از جمله عبارت «لپ‌تاپ» 155 بار، «کار از راه دور» 14 بار و «کار از خانه » 10 بار ، با الگوریتم گوگل بازی شده  است. این فرآیند – که بهینه سازی موتور جستجو یا سئو نامیده می شود – می تواند منجر به جملات ناجور و رباتیکی شود که عبارات کلیدی را تکرار می کنند. نتایج جستجوی دوم، سوم و چهارم گوگل نیز سایت هایی بدون نام هستند که بارها و بارها از کلمات کلیدی استفاده می کنند. در حالی که محصولات موجود در سایت‌های واقعی هستند که ما کمتر می بینیم . در واقع شواهد کمی وجود دارد که نشان می دهد اکثر  مقالات توسط نویسندگان واقعی با هدف دیگری جز ترافیک محتوا  با بازی کردن سیستم Google ایجاد شده‌اند.

(Brereton ) بریتون ، منتقد گوگل ، می‌نویسد: «اولین چند نتیجه غیر تبلیغاتی این جستجو ، سایت‌های بهینه‌سازی شده ای هستند که با لینک‌های وابسته و تبلیغات پر شده‌اند. اگر منصف باشیم، احتمالاً این مشکل برای هر موتور جستجوی دیگر نیز ممکن است ، اما شما حداقل انتظار دارید که گوگل بتواند الگوریتمی با قابلیت بازی کمتر ارائه دهد.

علاوه بر این، منتقدان معتقدند  که گوگل در حال افزایش تعداد نتایج تبلیغاتی است که در جستجو ها  ظاهر می شوند.

با این همه ، سخنگوی گوگل در بیانیه‌ای که در رسانه The Postمنتشر شده است  ، با ارایه دلایل ادعا کرده است  که:  «کیفیت جستجوی Google در طول زمان به شدت بهبود یافته است».

سخنگوی گوگل  همچنین تاکید کرده است که : «هر سال هزاران پیشرفت در Google ایجاد می‌کنیم و آزمایش‌های ما به ما شواهد روشنی ارایه می کند  که نشان می‌دهد این تغییرات واقعاً جستجو را برای افراد بهتر می‌کندو ما در طول هفت سال گذشته، نتایج نامربوط را بیش از 50٪ کاهش دادیم.»

از سویی بریتون اعتراف می‌کند که جستجوهای گوگل برای سؤالات واقعی – مثلاً «جمعیت لندن در سال 1700 چقدر بود» در واقع «کاملاً شگفت‌انگیز است».

بریتون به The Post گفته است : «نکته مهم و مساله اساسی اینجاست که تا کنون آنها بهترین سیستم پرسش-پاسخ طول تاریخ  ساخته اند، اگر چه   در دیگر موارد  مانند معرفی وب سایت ها ، نتایج به هیچ وجه  خوب نیست .»

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *